Škole budućnosti unapređuju lokalnu zajednicu

Pandemija COVID-19 pokazala je kako su rad i kolaboracija na daljinu postale jedne od ključnih vještina za uspješnu karijeru u današnjoj brzorastućoj tehnološkoj industriji, ali i u poslovnoj budućnosti uopće.

Mnoge industrije morale su neočekivano i u vrlo kratkom vremenu prebaciti posao s fizičkih lokacija na rad od doma te se istovremeno pokazalo da ako želite raditi u najboljim globalnim tvrtkama, kako što je primjerice Infobip, morate moći surađivati s ljudima iz cijelog svijeta.

No, pitanje je kako razvijati vještine suradnje u učionici?

U projektu Škola budućnosti ove godine radimo novi iskorak – škole povezujemo s neprofitnim udrugama diljem Hrvatske za koje će učenici razvijati tehnološka rješenja koja će biti implementirana na njihovim internetskim stranicama.

Suradnja škola i neprofitnih udruga rastući je trend u globalnom obrazovanju.

Škole kao mjesta prijenosa znanja i razvijanja vještina te omogućavanja integracije u društvo prirodni su odabir udruga s fokusom na mijenjanje obrazovne paradigme i utjecanja na lokalnu zajednicu; školama pak udruge mogu biti zanimljive zbog izravnog doticaja s civilnim društvom i pomoći u podučavanju složenijih i aktualnih tema.

Tako želimo spojiti formalno i neformalno obrazovanje koje će pružiti svim sudionicima projekta nova znanja i vještine, ali i omogućiti direktno djelovanje u zajednici kroz primjenu naučenog.

Učenici će nastojati svladati mnoge složene teme i pokušati napraviti pravo funkcionalno tehnološko rješenje na način kako se to danas radi u industriji.

Razvijat će chatbotove pogonjene umjetnom inteligencijom, odnosno računalne programe koji mogu razgovarati s ljudima koristeći prirodni jezik.

Na taj će način škole dobiti vrijedno iskustvo stvarnog projekta, a učenici će proći kroz sve faze razvoja proizvoda – od definiranja problema i definiranja grupe korisnika do izrade prototipa i testiranja, a uz to će dobiti priliku izravno pomagati lokalnoj zajednici.

Osim što ćemo učenicima osvijestiti aktivne probleme unutar lokalne zajednice, pokazat ćemo im kako su upravo oni ti pojedinci koji mogu pridonijeti promjenama u društvu.

Skrenut ćemo im pažnju na kritički pristup različitim problemima – kako nije bitno samo definirati problem kojeg želimo riješiti ili temu kojom se želimo baviti, već je potrebno taj problem smjestiti u specifičnu sredinu, osmisliti prihvatljivo rješenje i znati što želimo postići rješenjem, na koga to rješenje usmjeriti i na temelju toga izraditi plan kako i u kojem vremenskom okviru to rješenje realizirati.

Želimo učenike potaknuti na aktivno sudjelovanje u lokalnoj zajednici te osvijestiti sve sudionike da škola kao odgojno-obrazovna ustanova treba biti povezana sa zajednicom kako bi se poticale karakteristike koje idu dalje od školskih predmeta.

Udruge koje su uključene u projekt:

Udruge udomitelja za djecu Osmijeh, Đurđevac

Udruga gluhih i nagluhih, Dubrovnik

Sklonište za nezbrinute životinje Grada Zagreba, Dumovec

Udruga Ždralice, proizvodnja brojnih tekstilnih rukotvorina, Daruvar

Mali princ, udruga roditelja djece i osoba s invaliditetom, Ivanić-Grad

Udrugom osoba s invaliditetom grada Opatija, Opatija

Udruga Zelena Istra, Pula

Sklonište za nezbrinute životinje “Luč Zagorja”, Marija Bistrica

Društvo za poboljšanje kvalitete života siromašne i nezbrinute djece «MALI ZMAJ», Zagreb

Istra pomaže, udruga za organizaciju i pružanje pomoći onima kojima je pomoć potrebna, Pula

 

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x