Innovation Day 2023

Treće izdanje Stemijevog Innovation Day-a (2023), pod pokroviteljstvom tvrtki Infobip i A1 Hrvatska, ponovno je bila drugačija vrsta učionice – događaj ispunjen radošću, uzbuđenjem, smijehom i jedinstvom. Mjesto koje okuplja učitelje, učenike, studente, tehnološke tvrtke, poduzetnike, stručnjake iz industrije i sveučilišta. I na kraju, dom završnog događaja STEMwave – Škole budućnosti, sezona 22/23.

STEMwave – Škola budućnosti je obrazovni pokret posvećen pružanju 100% besplatnog STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) obrazovanja izravno u učionice osnovnih i srednjih škola. Ovaj pokret podržavaju snažna partnerstva s vodećim industrijskim liderima. Tijekom sezone 22/23, ta partnerstva su podržala sudjelovanje više od 225 škola, oko 4000 učenika i 450 učitelja. Skalirajući gotovo dvostruko u odnosu na prethodnu sezonu, STEMwave je nastavio pozitivno utjecati na obrazovanje i stvorio značajne životne prilike za mnoge učenike i učitelje diljem zemlje.

Organiziran na Infobipovom kampusu “Alpha Centauri” u Zagrebu, Innovation Day 2023 okupio je oko 700 uzvanika od kojih je bilo više od 500 učenika i učitelja koji su sudjelovali u STEMwave sezoni 22/23. Jedinstven je to događaj u Hrvatskoj i svijetu, usmjeren prvenstveno na iskustvo studenata i učitelja te je stoga posebno prilagođen na način da ih angažira tijekom cijelog dana, nudeći praktično iskustvo i pristup informacijama i proizvodima iz tehnološke industrije do kojih bi bilo teško doći na drugačiji način.

Ove godine, expo zona prostirala se na 3 kata kampusa i ugostila je 27 tvrtki, udruga, sveučilišta i škola koje su predstavile svoje tehnološke proizvode i postignuća znatiželjnim posjetiteljima koji su bili spremni ih preplaviti pitanjima na svakom koraku.

Dok su nas Stemi-jev ‘Stevo’ i Xiaomi-jev ‘robotpas’ neumorno zabavljali tijekom cijelog dana, učenici su imali priliku imati interakciju s robotima sa FER i FSB fakulteta, izgubiti se u optičkim iluzijama, rastaviti ‘eksplozivnu aktovku’ prije nego što vrijeme istekne na satu, raditi s lemilicama od tvrtke Pulsar Labs, testirati svoje motoričke sposobnosti i reakcije na štandu Sportreact-a, voziti se i letjeti u različitim simulatorima na AVL i A1 štandovima, igrati se u virtualnoj stvarnosti na Infineon štandu, vidjeti AIR-rmld dronove u akciji, testirati različitu tehnološku opremu na štandu Belmet97 i dobiti isprintane 3D suvenire na štandu Mikrotvornice.

Aktivnosti proširene stvarnosti (AR) bile su jedna od glavnih atrakcija za mnoge pa smo tako često mogli vidjeti učenike kako trče s mobilnim telefonima u potrazi za AR štandovima od Matterless i Equinox tvrtki, kako bi provjerili koje će novo iskustvo vidjeti na svojim mobilnim telefonima.
Dio expo zone posvećen školama također je bio izuzetno zanimljiv, gdje smo imali priliku vidjeti i testirati proizvode koje su razvili učenici srednjih škola, od kojih će neki sudjelovati na Svjetskoj robotičkoj olimpijadi u Danskoj.

Tijekom Innovation Day-a 2023 održana su čak 4 natjecanja, od kojih su se za 3 od njih sudionici mogli prijaviti na licu mjesta.

Natjecanje dronova na štandu tvrtke ORQA već je unaprijed organizirano, pa su škole već nekoliko mjeseci prije događaja vježbale, a njihovi timovi su nam pokazali impresivne vještine upravljanja dronovima (zanima nas koliko će njih dobiti priliku za testiranje dronova ovog ljeta kao stažisti!).

Na štandu Stemi-a, sudionici su imali priliku sudjelovati u 3 izazova programiranja – otklanjanje grešaka na Hexapodu, razgovor s AI chatbotom i izazovima koji su uključivali prilično zahtjevne dodatne hardverske zadatke.

Unatoč tome što su izazovi bili napredni, mnogi učenici su se natjecali za prva tri mjesta na ljestvici rezultata, pri čemu je najbrže vrijeme rješavanja ovih izazova bilo ključni faktor u određivanju pobjednika. Ne treba ni naglašavati da su nas mnogi iznenadili (ali ne i njihove učitelje!) kada smo vidjeli nekoliko učenika u dobi od 10-11 godina kako osvajaju vodeća mjesta na ljestvici rezultata, što nas je uvjerilo da je budućnost više nego svijetla.

AR kviz ‘Lov na blago’ u organizaciji tvrtke Equinox i Stemija također je bio jedno od zabavnih natjecanja ove godine. Na kampusu je postavljeno 27 QR kodova, neki su bili skriveniji od drugih, a postavljena pitanja su poticala učenike da traže točne odgovore kod izlagača u expo zoni. Učenici s najvećim brojem točnih odgovora i najbržim vremenom završetka osvojili su vrijedne nagrade.

Najveći interes ove godine bio je oko ‘Križić Kružić’ natjecanja. Svi su željeli znati kako se mogu prijaviti za natjecanje, pa je od samog početka natjecanja VIDI-jev štand bio prepun svih koji su pokušali osvojiti jednu od top 8 nagrada. Kakava je to nevjerojatna zabava bila tijekom cijelog popodneva!

Hvala svim partnerima, entuzijastima, obitelji i prijateljima koji podržavaju naše (pomalo ludo) putovanje s ciljem da promijenimo obrazovanje diljem svijeta.

Dovoljna je samo jedna kapljica da stvorimo pokret. Stoga, usudite se sanjati, usudite se započeti promjenu.

 

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x